Gunārs Binde (1933) ir latviešu fotomākslas klasiķis, kurš pazīstams ar ikoniskajiem aktiem un psiholoģiskajiem portretiem. Viņš arī bija viens no redzamākajiem fotokluba Rīga dalībniekiem uzreiz pēc dibināšanas 1962. gadā. Pateicoties Gunāram Bindem, nostiprinājās Rīgas foto kluba loma, īpaši, kad viņš 1965. gadā par Eduarda Smiļģa portretu saņēma zelta medaļu starptautiskā izstādē Argentīnā. Tā bija pirmā saņemtā starptautiskā zelta medaļa klubā, un tai sekoja daudz citu apbalvojumu. To akcentē arī Alise Tīfentāle savā grāmatā Fotogrāfija kā māksla Latvijā. 1960–1969: “Gunāra Bindes iegūtais starptautiskais apbalvojums un tam sekojošā publicitāte lielā mērā ietekmēja Latvijas fotomākslas vērtējumu un stāvokli PSRS.”

fotokvartals.lv

Fotostudijas. Gunārs Binde.

Deviņus gadus atpakaļ sava hobija vadīta iestājos vienā no Rīgas fotoskolām, kas piedāvā fotogrāfa profesionālo izglītību. Toreiz tajā lekcijas lasīja Gunārs Binde. Tas bija fantastiski pavadīts laiks! Binde spēj pastāstīt kā radījis savus dižākos darbus. Aiz katra darba slēpjas vesels stāsts! Un vien fotogrāfija to pastāsta. Bet pats labākis, ko Binde iemācīja bija fotogrāfiju lasīšana un kompozīciju veidošana!

Gunārs Binde
Grāmatas vāks

Dažas no grāmatā atrodamajām fotogrāfijām tika apskatītas arī lekcijas laikā. Sākot ar viņa zelta medaļas atnesušā Eduarda Smiļģa portretu un beidzot ar “Slepenā tikšanās”. Tas ir tik interesanti!

Pirmā kritika, ko saņēmu bija tieši no viņa! Jo kas gan cits labāk spēs un ir tiesīgs kritizēt, ja ne pats Bindes kungs! Draugiem vienmēr viss šķita “wow”, “skaisti”, “super” un tā tālāk. Bindes kritiku kā šodien atceros. Tiesa gan praktiskajos darbos iesniegtā bilde sen pazudusi, bet kritika vēl iesēdusies galvā:

“Kas tad tas ir… nu labi koki, stubri, lapas. Tie divi šķibi, arī būtu labi, bet vajag kaut ko interesantāku, kam pievērst uzmanību! Te varēja būt suns, kas skrien! Kāpēc nav?”

Un, protams, atbilde, ka parkā nebija suns, vai ka man nav suns viņu neinteresē, bilde ir plika un tur nav kur skatu piesiet! SUNI STARP KOKIEM…

Bez maz gribas teikt OK, būs! Bet tā līdz šai baltai dienai tas suns starp kokiem nav nofotografēts. Piedod!

Binde. Meklēta deviņus gadus

Tas nu lūk par viņa grāmatu Binde. Ļoti vēlējos šo grāmatu savā īpašumā, kad iestājos fotoskolā. Pati šo grāmatu esmu vienu reizi dzīvē nopirkusi, lai dāvinātu! Un tā arī izdarīju – man patika, nopirku un uzdāvināju…. Tālāk stāsts ir lieks…

Deviņus gadus vēlējos šo grāmatu atkal iegādāties, bet tā bija izpārdota visur! Pat lietoto grāmatu veikalos tās nebija. Intereneta veikalā iBook.lv to vēlējās iegādāties vēl četri cilvēki bez manis!

Tā nu diezgan regulāri pārbaudīju, vai nav uzradusies un liels bija mans izbrīns, kad otrdien to ieraudzīju vietnē iBook.lv!!! Un vēl lielāks, kad īpašniece atbildēja, ka grāmata ir pieejam!

Tagad sajūsminos par Bindes darbiem un priecājos, ka deviņu gadu sapnis ir piepildās.

Gribi izšķirstīt grāmatu – nāc uz Studija milze.lv – iedošu pašķirstīt 🙂

Ilze

07/06/2019

Comments

I’m ashamed to say that I didn’t know of Gunārs Binde until you brought him to my attention. Fascinating photography and all the more interesting for me as I favour black & white on film. It seems to me that I see his influence in some of your photography. Lucky people of Gulbene!

Leave a Reply

Copyrighted Image

Follow by Email
Instagram